ورزشی

(مدرسه ی فوتبال طلایی پوشان شهرستان مبارکه وپایگاه استعداد یابی فولاد مبارکه سپاهان در مبارکه

ورزش المان

 دفاع از مقام قهرمانی خود در جام جهانی فوتبال زنان در این کشور به میدان آید. این واقعه نیز قطعا جشنی بزرگ برای فوتبال خواهد بود. حادثه ی مهم ورزشی دیگری که در پیش رو قرار دارد مسابقات جهانی دو و میدانی در ماه اوت سال 2009 است که در برلین برگزار خواهند شد. در این تاریخ قریب 2500 ورزشکار زن و مرد از سرتاسر جهان مبارزه ی خود را برای کسب مدال های فدراسیون بین المللی دو و میدانی در استادیوم المپیک پایتخت آلمان آغاز خواهند کرد.

فوتبال پرطرفدارترین ورزش در آلمان است. اتحادیه ی فوتبال آلمان (DFB) با بیش از 5/6 میلیون عضو در 26000 باشگاه بزرگترین اتحادیه ی ورزشی در یک رشته ی خاص در جهان است. فعالیت نوجوانان در این اتحادیه چشم گیر است: بیش از 3/2 میلیون پسر و دختر در 21 اتحادیه ی ایالتی پا به توپ هستند. هدف همه ی آن ها بازی در لیگ سرتاسری – بوندس لیگا – یکی از قوی ترین لیگ های اروپاست. در فصل گذشته ی بازی های لیگ فوتبال آلمان (2007/2008) به طور متوسط برای هر بازی 18 تیم لیگ اول آلمان بیش از 37000 تماشاگر به استادیوم ها هجوم آوردند. این تعداد تماشاگر تا این زمان در جهان بی سابقه است. تیم ملی فوتبال زنان آلمان نیز موفق شد با قهرمانی در جام جهانی فوتبال زنان در سال 2007 جایگاه برتر خود را تثبیت کرده و به این ترتیب توانست نه تنها نظر ورزش دوستان را به خود جلب کند، بلکه برای اولین بار در تاریخ مسابقات جهانی فوتبال مقام اولی خود را به طور پیاپی تکرار کند. اتحادیه ی فوتبال آلمان یکی از زیر مجموعه های اتحادیه ی ورزش المپیک آلمان (DOSB) است که با 90 هزار باشگاه و 27 میلیون عضو بزرگ ترین تشکیلات ورزشی در جهان محسوب می شود. این اتحادیه در کنار ورزش قهرمانی از ورزش در عرصه ی عمومی نیز حمایت می کند. پرطرفدارترین رشته های ورزشی در اوقات فراغت – در کنار فوتبال – ژیمناستیک، تنیس، تیراندازی، دو و میدانی و هندبال هستند. بیش از 40 درصد آلمانی ها به طور منظم به فعالیت ورزشی می پردازند و ورزش یکی از پرطرفدارترین فعالیت ها برای گذراندن اوقات فراغت محسوب می شود. در بین ورزش های غیر باشگاهی دوچرخه سواری، دویدن (Jogging)، شنا، بدن سازی و پیاده روی نوردیک بیش از همه مورد توجه قرار دارد. یکی از ابتکارات موفق در تاریخ ورزش آلمان اعطای "مدال ورزش آلمان" است. هرساله بیش از یک میلیون نفر در رده های سنی مختلف برای کسب این مدال به طور داوطلبانه در آزمایشات مربوطه شرکت کرده و میزان آمادگی، سرعت، نیرو و مهارت خود را در رشته های مختلف به داوری می گذارند.

این علاقمندی عمومی به ورزش باعث پیدایش قهرمانانی می شود که در میدان های اروپایی، جهانی و المپیک در پیشاپیش ورزشکاران دیگر کشورها حضور دارند. ورزشکاران آلمانی به ویژه در رشته های دو و میدانی، شنا، قایقرانی، کانو و اسب سواری پای ثابت جدول مدال ها هستند. ورزشکاران زن و مرد آلمان تاکنون در بازی های المپیک 1589 مدال کسب کرده اند که 518 عدد آن مدال طلا بوده است. در المپیک تابستانی 2008 در پکن تیم آلمان در بین 200 کشور شرکت کننده در مقام پنجم قرار گرفت. برای دست یابی به چنین جایگاهی و آمادگی کامل ورزشکاران برای شرکت در این گونه مسابقات، دولت فدرال آلمان هر ساله با پرداخت صدها میلیون یورو به حمایت از ورزشکاران برجسته و استعدادهای جوان در رشته های مختلف ورزشی بر می خیزد. بیش از 800 ورزشکار برجسته ی زن و مرد هم اکنون مورد حمایت مالی دولت قرار دارند و می توانند از امکانات حرفه ای برای تمرین و آماده سازی در بیش از 20 مرکز المپیک در سرتاسر آلمان استفاده کنند.

آلمان در عرصه ی بین المللی نیز از ورزش در کشورهای در حال توسعه - از فوتبال در افغانستان و ورزش معلولین در مراکش تا دو ومیدانی در اروگوئه – حمایت می کند. در چهارچوب برنامه ی "حمایت بین المللی از ورزش" از سال های دهه شصت میلادی تا کنون بیش از 1300 پروژه ی کوتاه و بلند مدت در بیش از 100 کشور جهان به مورد اجرا درآمده اند. این فعالیت ها با کمک های مالی دولت فدرال آلمان، به ویژه وزارت امورخارجه، و همچنین پشتیبانی متخصصین فدراسیون های وابسته به اتحادیه ی ورزش المپیک آلمان (DOSB) امکان پذیر شده است. وزارت امور خارجه همچنین در چهارچوب برنامه ی "حمایت بین المللی از ورزش" از برپایی اردوهای تدارکاتی قبل از برگزاری مسابقات جهانی دو و میدانی در تابستان 2009 در برلین حمایت می کند. برای این منظور ورزشکاران زن و مرد از بیش از 50 کشوری که فدراسیون های دو و میدانی آن ها دارای توان اقتصادی بالایی نیستند خواهند توانست در مدارس ورزش سرتاسر آلمان اردوهای تدارکاتی برپا کرده و خود را برای این رویداد مهم آماده کنند.

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 12:0  توسط سید ابراهیم رضوی مبارکه  |